Солдат без бирки, как п...да без дырки...
Stare wojskowe porzekadło mówi, że radziecki żołnierz bez “birki” to jak pi...bez dziurki. Współcześnie powiedzielibyśmy że żołnierz “obirkowany” to żołnierz “otagowany”. O takich, nie tylko drewnianych płytkach, nieodzownym elemencie radzieckiego żołnierza słów kilka.
Co to jest “birka”?
“Birka” czyli: metka, przywieszka - jest nieodzownym elementem radzieckiego umundurowania i wyposażenia. To kawałek sklejki (lub innego materiału) z wypisanym tuszem nazwiskiem (czasami też stopniem wojskowym) żołnierza i doszyty do oporządzenia.
Po kiego grzyba taka metka?
A jak rozpoznać swoją maskę przeciwgazową, czy OZK jak kilkadziesiąt sztuk takich samych leży na półce w magazynie? Własnie “birka” powala znaleźć podczas alarmu bojowego swoją maskę (w odpowiednio dobranym rozmiarze) jak i swój OZK. Instrukcje użytkowania sprzętu ochronnego przeciwko broni ABC Armii Radzieckiej nakazywały obowiązkowo oznaczać torbę z maską przeciwgazową i komplet OZK, tak płaszcz jak i pończochy. Z czasem pragmatyzm armii spowodował że oznaczano prawie wszystko co ojczyzna żołnierzowi dała.
Znakowaniu podlegały:
- plecak,
- OZK w pokrowcu,
- pończochy ochronne w pokrowcu,
- torba z maską przeciwgazową
- płaszcz-pałatka,
- ładownica na magazynki,
- ładownica na granaty,
- pokrowiec na MŁP-50,
- pokrowiec na manierkę,
- czasami szelki oporządzeniowe.
“Birki” teoretycznie były znormalizowane wymiarowo, jak i pod względem zawartej na nich treści. Ale tylko te, które były doszywane do torby z maską przeciwgazową i pokrowców: z OZK i pończochami ochronnymi. Płytka taka miała mieć wymiary 5x3 cm i powinna być wykonana ze sklejki. Praktycznie wykonywano je ze wszystkiego co było pod ręką: sklejki, kawałków drewna, płytek PCV, kawałków plastiku, itp.
Na “birce” naszytej na torbę z maską musiały być umieszczone:
- nr pochłaniacza,
- nazwisko i imię (z otczestwem*)
- rozmiar części twarzowej maski przeciwgazowej.
Na “birce” naszywanej na pokrowce OZK:
- nazwisko i imię (z otczestwem) żołnierza.
- “otczestwo” - imię odojcowskie, imię swego ojca.
Opracował: Zbigniew Ziemiński “saperski”
Zdjęcia: o ile nie zaznaczono - autor.
#desantowyBiałogard #83samdzielnaBrygadaDesantowoSzturmowa #birki
Komentarze
Prześlij komentarz