Szynele i płaszcze w 83. Samodzielnej Brygadzie desantowo-Szturmowej 1986-1990.
Było już o kurtkach zimowych w 83. Samodzielnej Brygadzie Desantowo-Szturmowej, teraz pora na bardziej tradycyjne okrycie wierzchnie – szynele i płaszcze.
Paradny oficerski szynel dwurzędowy.
Wełniany dwurzędowy szynel w kolorze… stalowo – mysim, był noszony do munduru paradnego i paradno-wyjsciowego przez oficerów, chorążych i żołnierzy służby nadterminowej.W 83. SBDSz do munduru paradnego i paradno-wyjsciowego „zawodowi” nosili go obowiązkowo.
Paradny dwurzedowy szynel oficerski.
Szynel oficerski dwurzędowy do munduru codziennego i polowego.Wełniany dwurzędowy szynel w kolorze ochronnym przeznaczony był dla oficerów, chorążych i żołnierzy służby nadterminowej do noszenia z mundurem codziennym i polowym.Naramienniki w kolorze ochronnym z gwiazdkami w kolorze złotym, płaszczowe niebieskie patki kołnierzowe z korpusówkami WDW w kolorze złotym. Szynel zapinany jest na guziki.W 83. SBDSz do munduru polowego „zawodowi” nosili go bardzo rzadko i niechętnie., natomiast do munduru codziennego noszony był bardzo często. Od wiosny 1989 roku, w okresie zimowym do munduru codziennego szynel zastępowany był często kurtką zimową dla WDW wz.84 w kamuflazu.
Codzienny i polowy szynel oficerski.
Płaszcz letni (prochowiec) obr.1969.Płaszcz letni, czy tez prochowiec, w kolorze ochronnym wprowadzono do umundurowania Armii Radzieckiej w roku 1969. Noszony był przez oficerów, chorążych ( od 1972 roku) i żołnierzy służby nadterminowej do munduru paradno-wyjsciowego i codziennego.Regulaminowo powinno się go nosić podczas chłodnego lata i w tzw. okresach przejściowych (wiosna i jesień), gdy warunki pogodowe nie pozwalają jeszcze (lub już nie pozwalają) na noszenie wełnianego szynela. Podczas mniej intensywnych opadów był noszony jako płaszcz przeciwdeszczowy.Prochowiec ten noszony był tylko z „fabrycznym” pasem będącym elementem płaszcza. Patki kołnierzowe niebieskie, korpusówki WDW w kolorze złotym, naramienniki ze złotymi gwiazdkami.Płaszcz zapinany jest na plastikowe guziki w kolorze ochronnym.Letni płaszcz oficerski obr.69.
Szynel jednorzędowy żołnierski typu A.Wełniany jednorzędowy szynel w kolorze ochronnym dla żołnierzy służby zasadniczej Armii Radzieckiej do munduru codziennego i polowego. Zapinany jest na cztery metalowe haftki a złote guziki na przedzie to tylko element ozdobny.Na szynelu naszyte są niebieskie naramienniki i patki kołnierzowe ze złotymi korpusówkami WDW. Na lewym rękawie naszywka naramienna WDW. W 83. SBDSz szynel ten używany był przez żołnierzy do końca pobytu Brygady w Polsce. Co ciekawe, nowy pobór młodego wojska, z listopada 1989, który pojawił się w Brygadzie nosił szynele w wersji polowej (czy też tzw. „wojennej”) z zielonymi naramiennikami, zielonymi patkami kołnierzowymi, korpusówkami w kolorze ochronnym i bez guzików na przodzie. Jednocześnie „stare wojsko” chodziło w szynelach obszytych tradycyjnie „na niebiesko”.Szynel dla żołnierzy służby zasadniczej typ A.
Ofecerskie szynele i płaszczyk są obszyte na chorążego specjalnie... to jedyna "oficerska" sylwetka jaką odtwarzam w przypadku rekonstrukcji 83. SBDSz a nie chciało mi się przeszywać pagonów
Wełniany dwurzędowy szynel w kolorze… stalowo – mysim, był noszony do munduru paradnego i paradno-wyjsciowego przez oficerów, chorążych i żołnierzy służby nadterminowej.
W 83. SBDSz do munduru paradnego i paradno-wyjsciowego „zawodowi” nosili go obowiązkowo.
Paradny dwurzedowy szynel oficerski. |
Szynel oficerski dwurzędowy do munduru codziennego i polowego.
Wełniany dwurzędowy szynel w kolorze ochronnym przeznaczony był dla oficerów, chorążych i żołnierzy służby nadterminowej do noszenia z mundurem codziennym i polowym.
Naramienniki w kolorze ochronnym z gwiazdkami w kolorze złotym, płaszczowe niebieskie patki kołnierzowe z korpusówkami WDW w kolorze złotym. Szynel zapinany jest na guziki.
W 83. SBDSz do munduru polowego „zawodowi” nosili go bardzo rzadko i niechętnie., natomiast do munduru codziennego noszony był bardzo często. Od wiosny 1989 roku, w okresie zimowym do munduru codziennego szynel zastępowany był często kurtką zimową dla WDW wz.84 w kamuflazu.
Codzienny i polowy szynel oficerski. |
Płaszcz letni (prochowiec) obr.1969.
Płaszcz letni, czy tez prochowiec, w kolorze ochronnym wprowadzono do umundurowania Armii Radzieckiej w roku 1969. Noszony był przez oficerów, chorążych ( od 1972 roku) i żołnierzy służby nadterminowej do munduru paradno-wyjsciowego i codziennego.
Regulaminowo powinno się go nosić podczas chłodnego lata i w tzw. okresach przejściowych (wiosna i jesień), gdy warunki pogodowe nie pozwalają jeszcze (lub już nie pozwalają) na noszenie wełnianego szynela. Podczas mniej intensywnych opadów był noszony jako płaszcz przeciwdeszczowy.
Prochowiec ten noszony był tylko z „fabrycznym” pasem będącym elementem płaszcza.
Patki kołnierzowe niebieskie, korpusówki WDW w kolorze złotym, naramienniki ze złotymi gwiazdkami.
Płaszcz zapinany jest na plastikowe guziki w kolorze ochronnym.
Letni płaszcz oficerski obr.69. |
Szynel jednorzędowy żołnierski typu A.
Wełniany jednorzędowy szynel w kolorze ochronnym dla żołnierzy służby zasadniczej Armii Radzieckiej do munduru codziennego i polowego.
Zapinany jest na cztery metalowe haftki a złote guziki na przedzie to tylko element ozdobny.
Na szynelu naszyte są niebieskie naramienniki i patki kołnierzowe ze złotymi korpusówkami WDW. Na lewym rękawie naszywka naramienna WDW.
W 83. SBDSz szynel ten używany był przez żołnierzy do końca pobytu Brygady w Polsce.
Co ciekawe, nowy pobór młodego wojska, z listopada 1989, który pojawił się w Brygadzie nosił szynele w wersji polowej (czy też tzw. „wojennej”) z zielonymi naramiennikami, zielonymi patkami kołnierzowymi, korpusówkami w kolorze ochronnym i bez guzików na przodzie. Jednocześnie „stare wojsko” chodziło w szynelach obszytych tradycyjnie „na niebiesko”.
Szynel dla żołnierzy służby zasadniczej typ A. |
Ofecerskie szynele i płaszczyk są obszyte na chorążego specjalnie... to jedyna "oficerska" sylwetka jaką odtwarzam w przypadku rekonstrukcji 83. SBDSz a nie chciało mi się przeszywać pagonów
Komentarze
Prześlij komentarz