𝐃𝐞𝐬𝐚𝐧𝐭 𝐧𝐚 𝐁𝐎𝐑𝐍𝐄𝐌
Już za niemieckich czasów na Truppenübungsplätz Gross Born ćwiczyli żołnierze nie tylko Wehrmachtu i Waffen SS… i nie tylko artylerzyści. Poligon rozjeżdżały niemieckie czołgi, transportery piechoty i rozdeptywały wysokie wiązane buty niemieckich strzelców spadochronowych – słynnych Fallschirmjäger.
Nie inaczej było za czasów radzieckich. Wtedy też poza piechotą i techniką wojskową na borneskim poligonie szkolono także radzieckich desantowców … ale ci chodzili w kierzowych sapogach.
Jedyną dużą radziecką jednostką desantową, która stacjonowała w Polsce była 83. Samodzielna Brygada Desantowo-Szturmowa (83. SBDSz) z Białogardu.
Brygada ta powstawała w maju-listopadzie 1986 roku z utworzonego pół roku wcześniej 65. samodzielnego batalionu desantowo-szturmowego. Zarówno batalion jak i brygada nie były częścią borneńskiej dywizji zmotoryzowanej, ani nawet Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej.
Białogardzka brygada podlegała operacyjnie Naczelnemu Dowództwu Kierunku Zachodniego Armii Radzieckiej, którego dowództwo było w Legnicy.
![]() |
Pluton dowodzenia dywizjonu artylerii z białogardzkiej 83. Samodzielnej Brygady Desantowo-Szturmowej. Przyłęg, poligon Borne Sulinowo, rok 1988. Źródło: Desantowy Białogard 83 ОДШБр |
Mimo, iż żołnierze brygady nosili charakterystyczne dla radzieckiego desantu powietrznego (WDW) niebieskie berety i koszulki w niebieskie paski, skakali ze spadochronem, to nie byli oni częścią WDW. Formalnie i operacyjnie brygady desantowo-szturmowe podlegały pod wojska lądowe i miały za zadanie przeprowadzanie taktycznych desantów wgłębi terytorium przeciwnika - białogardzka brygada, głównie na kierunku Cieśnin Duńskich.
Brygadę wycofano z Białogardu i przebazowano do Ussuryjska (w Kraju Przymorskim nad Oceanem Spokojnym) w czerwcu 1990 roku.
![]() |
Gdzieś na borneńskim poligonie, rok 1987. Źródło: Desantowy Białogard 83 ОДШБр |
Białogardzka brygada miała swój mały poligon pod Dargikowem k. Białogardu, niektóre zajęcia szkoleniowe wymagały większych przestrzeni, które zapewniał borneński poligon. To tutaj głównie ćwiczyli ostre strzelania artylerzyści z dywizjonu artylerii 83. SBDSz.
Z czego to mogli strzelać spadochroniarze na borneńskim poligonie?
Z wszystkiego…, ale głównie ze 122 mm haubic D-30 i desantowej wersji wyrzutni rakiet BM-21W „Grad-W”. Większość tych strzeleń odbywała się na artyleryjskiej części poligonu, w okolicach jeziora Przyłęg.
Dla ćwiczących tam radzieckich żołnierzy najciekawszym elementem tamtych terenów był pomnik z armatą, przy którym często się fotografowali.
![]() |
Artylerzyści z białogardzkiej 83. Samodzielnej Brygady Desantowo-Szturmowej na poligonie Borne Sulinowo. Rok 1987. Źródło: Desantowy Białogard 83 ОДШБр |
![]() |
Żołnierze kompani inżynieryjnej 83. Samodzielnej Brygady Desantowo-Szturmowej z "wizytą" w Bornem Sulinowie - 9 maja 1987 roku. W tle widać nieistniejące już dzisiaj: klub żołnierski 255. Pułku Zmotoryzowanego Gwardii (pełniący też funkcję reprezentacyjną garnizonu gdzie swoje siedzimy miały różne organizacje) i pomnik Lenina. Źródło: Desantowy Białogard 83 ОДШБр |
![]() |
Radziecka haubica D-30 z dywizjonu artylerii 83. Samodzielnej Brygady Desantowo-Szturmowej podczas strzeleń na poligonie w Bornem Sulinowie. Rok 1989. Źródło: Desantowy Białogard 83 ОДШБр Opracował: Zbigniew Ziemiński |
Komentarze
Prześlij komentarz