Tajemnicza litera T na samochodach 83. białogardzkiej SBDsz.
- pojazdy bojowe – pojazdy grypy bojowej – wszelkie pojazdy które opuszczają teren koszar (garaży) tylko podczas planowych ćwiczeń, dużych manewrów lub wojny. Pojazdy tej grupy, poza wymaganymi numerami rejestracyjnymi, w praktyce nie są specjalnie oznaczane.
- pojazdy szkolno - bojowe –pojazdy grupy szkolno - bojowej – to pojazdy służące do szkolenia kierowców, oznakowane były różnie. Na terenie Polski po prawej stronie zderzaka lub na przedniej szybie i na tylnej klapie była naniesiona z szablonu litera U – cyrylicą była to litera Y.Dodatkowo z przodu i z tyłu pojazdu powinien być umieszczony okrągły znak z napisem „Nauka jazdy” w języku polskim lub niebieska tablica z białą literą L.
- pojazdy transportowo- bojowe – pojazdy grupy transportowej – to grupa pojazdów przeznaczona do codziennego użytkowania w jednostce. Wszelki samochody funkcyjne, pojazdy dowożące żywność, zapatrzenie, itp. Ta grupa pojazdów jest oznakowana literą T w odwróconym trójkącie. Taki piktogram umieszczało się z lewej strony przedniego zderzaka i tylnej klapy.Samochody z takimi znakami były najczęściej spotykane na ulicach Białogardu i regionu.
MAZ-5335 z białogardzkiej Brygady, rok 1987.
Na zderzaku T w odwróconym trójkącie znak rozpoznawczy pojazdu z grupy transportowej.
Pytanie, po co to robiono?
Z czystego pragmatyzmu i wygody

Dla każdego pojazdu był przewidziany roczny limit kilometrów, motogodzin, materiałów pędnych i smarów. Pojazdy z grupy bojowej "wyjeżdżonych" kilometrów miały oczywiście najmniej.
Normy kilometrów, paliwa, części zamiennych i planowanych remontów największe były oczywiście w grupie transportowej, bo były to pojazdy w ciągłym użytkowaniu.
W grupie szkolnej normy były nieco mniejsze niż w grupie szkolno-bojowej.
![]() |
Ził 130 grupy transportowej z nieznanej jednostki Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej w Polsce. Lata 80. |
![]() |
Kamaz 5511 grupy transportowej z nieznanej jednostki Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej w Polsce. Lata 80. |
Zgodnie z ostatnim obowiązującym w białogardzkiej brygadzie Rozkazem nr 10 Ministra Obrony ZSRR z 17. stycznia 1985 roku
"Rozkaz Ministra Obrony ZSRR nr10 w sprawie tablic rejestracyjnych, znaków identyfikacyjnych i ostrzegawczych, napisów i oznaczeń na pojazdach Armii Radzieckiej i Marynarki Wojennej" piktogram grupy transportowej miał wymiary 10x10 cm, grubość boków trójkąta to 8 mm. Litera T powinna być wysokości 50 mm i szerokości 35 mm o grubości 10mm. Piktogram nakłada się z szablonu białą farbą.
Komentarze
Prześlij komentarz