Radzieckie „gwiazdki” z nakryć głowy żołnierzy służby zasadniczej białogardzkiej 83. samodzielnej brygady desantowo-szturmowej 1986-1990.
Radzieckie wojskowe nakrycie głowy (poza hełmami, chociaż i tutaj nie zawsze) jest ozdobione emblematem z gwiazdą lub samą gwiazdą.
Żołnierze służby zasadniczej Sił Zbrojnych ZSRR mieli swoje „gwiazdki”, które w przepisach mundurowych były jasno opisane, która „gwiazdka” do jakiego nakrycia głowy jest przewidziana.
Czerwona gwiazda z wieńcem wz.67,
W żargonie żołnierskim nazywana „kapustą”. Emblemat ten opracowano i wprowadzano do wybranych jednostek wojskowych w roku 1967, a dla całych Sił Zbrojnych ZSRR w roku 1969 rozkazem Ministra Obrony ZSRR nr 191 z 26. lipca 1969 roku. Wykonana jest z anodowanego aluminium z gwiazdą pokrytą czerwono-rubinowym tworzywem sztucznym z centralnie umieszczonym symbolem sierpa i młota w kolorze złotym, podobnie jak wieniec. Do roku 1972 „kapusta” był dwuczęściowa: osobno gwiazda osobno wieniec. Po roku 1972 produkowano już tylko emblematy jednoczęściowe. Emblemat przytwierdzany do nakrycia głowy za pomocą dwóch metalowych „wąsów”.
Przewidziana do noszenia na:
• czapkach do munduru paradno-wyjściwego,
• beretach WDW,
• czapkach-uszankach.
Czerwona gwiazda mała (24mm),
Gwiazda tego wzoru została wprowadzona do stosowania w Siłach Zbrojnych ZSRR na podstawie zamówienia Ministerstwa Obrony ZSRR nr 3121 z 28 maja 1963 roku. Wykonana z anodowego aluminium z czerwono-rubinowym wypełnieniem masą plastyczną i z centralnie umieszczonym symbolem sierpa i młota w kolorze złotym. Przytwierdzana do nakrycia głowy dwoma metalowymi „wąsami”
Gwiazda mała (24 mm) w kolorze ochronnym.
Gwiazda w kolorze ochronnym z centralnie umieszczonym symbolem sierpa i młota. Wykonana jest także z anodowanego aluminium, z dwoma metalowymi „wąsami” do przytwierdzenia do nakrycia głowy. Całość (awers i rewers oraz „wąsy”) pokryte są lejną farbą w kolorze ochronnym (ruskie khaki).
Gwiazdy te przewidziane były do noszenia na:
• czapkach polowych wz.82 – w białogardzkiej 83 brygadzie były to czapki w kamuflażu,
• w czasie działań wojennych gwiazdy te miały (i były) umieszczane zamiast czerwonych gwiazd na furażerkach i czapkach-uszankach. Od roku 1988 (rozkaz Ministra Obrony ZSRR nr 250 z 4. marca 1988 roku) do pilotek munduru codziennego były już tylko gwiazdy w kolorze ochronnym.
Komentarze
Prześlij komentarz